Penzion na rozcestí (1991)

Penzion na rozcestí (1991)
Žánr
Beletrie pro dospělé
Nakladatelství
Melantrich

Nejedná se o sbírku povídek v běžném slova smyslu. Je to volná trilogie na zamlčené téma. Volná, neboť nepoutá své hrdiny navzájem pevně k sobě, nevláčí je od příběhu k příběhu, aby jim všem na konci udělila společné rozhřešení; nechává je existovat vedle sebe, snad o sobě ani nevědět, a přece prožívat totéž.

Emigrace, fenomén, o kterém jsem dříve jenom přemýšlela či slyšela vyprávět, vstoupila do mého života, lépe řečeno můj život vstoupil do ní. A postupně, jak se měnil můj vztah k onomu širšímu světu, v němž jsem se rozhodla žít, měnily se i moje city vůči staré vlasti. Vlast – vlastnit: Kořeny obou slov jasně ukazují, jak se to s naší láskou k otčině má. Všude, kam se dnes člověk vrtne, potkává lidi s domovinou v kufru. V kapse. V srdci. Někteří ji za sebou táhnou jako trestaneckou kouli. Jiní vám ji při nejbližší příležitosti vyzpívají či vypláčou. Národ se stěhují – zase jednou. Při tom stěhování každý něco ztrácí a něco získává. To je zamlčené téma této drobné trilogie.

z doslovu
Melantrich 1991

Recenze & Aktuality

Můj vztah ke knihám a knihovnám

Prababička Žofie sedí ve svém houpacím křesle, kapičku pod nosem, brýle na nose a v rukou knížku. Taková je moje nejranější vzpomínka na olomoucký domov.

Jana Čeňková – Nad knihami Ivy Procházkové

Iva Procházková (*1953) je svým záběrem tematickým i žánrovým přední prozaičkou české literatury pro děti a mládež devadesátých let dvacátého století. Celá její tvorba z tohoto období byla vydávána v…

Kateřina Ctiborová – Nejnovější román Procházkové Nazí je hlavně o samotě, neporozumění a bezradnosti

Iva Procházková je česká spisovatelka, která se soustředí na tvorbu pro děti a mládež. Kromě knih píše i televizní a divadelní scénáře. Část svého života prožila v Německu, proto její…