_
mailendeiva prochazkova
Tvorba pro děti a mládežBeletrie pro dospěléFilm a televizeDivadloFotogalerie
iva prochazkova
 

Můj vztah ke knihám a knihovnám

Prababička Žofie sedí ve svém houpacím křesle, kapičku pod nosem, brýle na nose a v rukou knížku. Taková je moje nejranější vzpomínka na olomoucký domov. Knížka byla od prababičky neodmyslitelná, takže ji s ní strýček i namaloval. Hřbet knihy není na plátně obrazu čitelný, mohu se tedy jen dohadovat, co v té chvíli zvedlo koutky prababiččiných úst vzhůru, zda darebáctví chytré lišky Bystroušky, potíže pana Michelupa s jeho nevypočitatelným strojem anebo některá z Torbergových vídeňských humoresek. 

Jana Čeňková - Nad knihami Ivy Procházkové

Iva Procházková je svým záběrem tematickým i žánrovým přední prozaičkou české literatury pro děti a mládež devadesátých let dvacátého století. Celá její tvorba z tohoto období byla vydávána v Německu a ověnčena prestižními cenami v německy hovořících zemích.

Před svým exilem v roce 1983 vydala u nás jediný titul pro mládež Komu chybí kolečko? (1980), který již napověděl její budoucí svébytné umělecké směřování, vyznačující se tvarovými experimenty a nově uchopenými tématy identity dětí a dospívajících.